Patchwork

Patchwork

 

Co je to vlastně patchwork?

Patchwork (anglicky patch – záplata, work – práce – vyrobeno ze záplat) je specifická textilní technika. patchworkJedná se o sešívání různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory.

Historie patchworku sahá do doby před třemi tisíci lety, do Egypta. Tato technika se dále objevuje na Sibiři, v Persii, Číně, Severní Americe a v 11. století v Evropě. Touto technikou byly v minulosti šity a následně zdobeny prapory, královské stany, nástěnné koberce, přehozy na postele, košile a kabáty.

Angličané, Holanďané a Němci přivedli patchwork a quilting do Ameriky. Američtí osadníci a zejména indiáni dodnes využívají z důvodu věcné nouze každého kousku látky. Osadníci patchwork sešívají ze zbytků látek starého oblečení, využívají se i barevně potištěné látkové pytle. Následně se výrobky prošívají (quiltují), a to nejprve z nutnosti udržet výplňový materiál na místě. V současné době je patchwork velmi oblíbená činnost v mnoha zemích světa. Stále je však nejvíce rozšířen v USA.

Dekorativní patchwork spočívá v sešívání různobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do geometrických obrazců. Obrazce se následně podšívají rounem a podšívkou. Vznikají tak nádherné pokrývky, polštáře, přehozy přes postele a pohovky. Touto technikou je možné vyrobit spoustu praktických textilií a věcí pro radost.

 

1) Jak byste se představila našim čtenářům?
Jmenuji se Kateřina Mareyi, je mi okolo třiceti let a bydlím ve starých Lešanech. V současné době jsem na rodičovské dovolené. Věnuji se  všelijaké kreativní tvorbě a ráda se s Vámi podělím o nové techniky.

2) Jak dlouho se věnujete patchworku?
K patchwoku jsem se dostala asi před 10 lety, ale to jsem ještě netušila, že se to nazývá patchwork.

3) Co Vás vedlo k nápadu v Klubu seniorů založit patchworkářský klub?
V okolí jsem nic podobného pro tvůrčí jedince nenašla, tak jsem si řekla, že zkusím, jestli se tu najde několik šikovných rukou se stejným zájmem.

4) Jaké s tím máte do budoucna záměry a vyhlídky? Co od toho mají zkrátka návštěvnice čekat?
Návštěvnice (neboli šikulky) mohou očekávat setkání a poklábosení se stejně zaměřenými lidmi, vzájemné porady, pochlubení a inspirace. Dále výlet za patchworkovým vzděláním a nějaký společný projekt, který nás bude reprezentovat.

5) Kdo může na patchworkářská setkání přijít?
Tato setkání jsou pro muže i ženy, kteří už mají zkušenost a zanícení pro sešívání malých barevných kousků bavlněné látky. Tato setkání nejsou kurzem šití, ale není  proč smutnit. S vedením klubu seniorů plánujeme i  základní kurz patchworku, a  kdo by se nadchl pro toto umění na kurzu, může následně docházet na setkávání.

6) Jak často budou patchworkářská setkání probíhat?
Setkání budou probíhat jednou měsíčně počínaje 20. zářím od 16 hodin. Budou trvat zhruba hodinu až dvě v Klubu seniorů v Zagarolské ulici vždy dle uveřejněného programu.

7) Jak se lze stát členem?
Stačí když dorazíte 20. září na první setkání nebo mě kontaktujete na fizi@email.cz

 

Rok s Patchorkovým klubem
Prague Patchwork Meeting