Patchwork

Patchwork

 

Co je to vlastně patchwork?

Patchwork (anglicky patch – záplata, work – práce – vyrobeno ze záplat) je specifická textilní technika. patchworkJedná se o sešívání různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory.

Historie patchworku sahá do doby před třemi tisíci lety, do Egypta. Tato technika se dále objevuje na Sibiři, v Persii, Číně, Severní Americe a v 11. století v Evropě. Touto technikou byly v minulosti šity a následně zdobeny prapory, královské stany, nástěnné koberce, přehozy na postele, košile a kabáty.

Angličané, Holanďané a Němci přivedli patchwork a quilting do Ameriky. Američtí osadníci a zejména indiáni dodnes využívají z důvodu věcné nouze každého kousku látky. Osadníci patchwork sešívají ze zbytků látek starého oblečení, využívají se i barevně potištěné látkové pytle. Následně se výrobky prošívají (quiltují), a to nejprve z nutnosti udržet výplňový materiál na místě. V současné době je patchwork velmi oblíbená činnost v mnoha zemích světa. Stále je však nejvíce rozšířen v USA.

Dekorativní patchwork spočívá v sešívání různobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do geometrických obrazců. Obrazce se následně podšívají rounem a podšívkou. Vznikají tak nádherné pokrývky, polštáře, přehozy přes postele a pohovky. Touto technikou je možné vyrobit spoustu praktických textilií a věcí pro radost.

Scházejí se 1 x měsíčně, v pondělí od 16 h ve Volnočasovém centru v ulici Zagarolská č. p. 313 pod vedením Evy Böhmové viz. odkaz www.patchworkslaskou.cz

 

 

Rok s Patchorkovým klubem
Prague Patchwork Meeting