Písňový recitál Topiho Lehtipuu

Písňový recitál finského tenoristy se bude konat v Památníku A. Dvořáka. Zazní výběr komorních skladeb určených pro hlas a klavír Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia. V úvodu koncertu promluví šéfredaktorka české pobočky hudebního nakladatelství Baerenreiter PhDr. Eva Velická, Ph.D. na téma nové edice písní Antonína Dvořáka. Vstup volný.

Vstupenky si rezervujte na e-mailu kultura@nelahozeves.cz

O zpěvákovi

Finský tenorista Topi Lehtipuu je v současnosti hvězdou předních operních domů a festivalů, režiséři jej milují pro jeho atraktivní vzhled a dokonalou hereckou práci. Účinkuje na předních jevištích od Salcburku po Glyndebourne pod vedením renomovaných režisérů. Topi Lehtipuu se narodil v australském Brisbane, kde byl jeho otec pastorem ve finské komunitě, ale brzy s rodiči přesídlil do Tampere. Od svých šesti let se učil hrát na housle a klavír, zpíval ve sboru. Opeře však nepropadl hned. Nejprve si odbyl vojenskou službu a pak se pohroužil do temných tónů rocku v kapele Höyry-kone, s níž natočil dvě desky. Živil se dabingem Disneyho filmů, získal zkušenosti jako herec a zároveň účinkoval ve sboru Finského národního rozhlasu. Později se dostal k Mozartovi i barokní hudbě, které jeho lahodný, pohyblivý a vysoko položený hlas svědčí. Nevyhýbá se ale ani repertoáru 19. nebo 20. století. Zpívá Schumanna, ztvárnil Davida ve Wagnerových Mistrech pěvcích, Toma Rakewella v oceňované inscenaci Života prostopášníka v Glyndebourne a další, velmi různorodé postavy. Momentálně je také intendantem největšího finského festivalu v Helsinkách.

Za mimořádnou návštěvu v Nelahozevsi stojí jeho zájem nastudovat písně A. Dvořáka a chuť navštívit autentická místa Dvořákova působení. Umělecký pobyt Topiho Lehtipuua v Čechách bude završen koncerty v Nelahozevsi, v Praze a v Holešově na tamním festivalu Musica Holešov.